Čepice pro onkodospěláky – ročník 5!

A je to tady zase 🙂 Rok se s rokem sešel a byla to jízda. Někdy stojím a jen zírám co všechno se za jediný rok může změnit, kam lidská duše může dojít a jak si život vede svou a neoblomě trvá na tom, abychom ho žili a milovali.

A tak Vás i letos chci poprosit o spolupráci na čepičkovém projektu, pod záštitou našeho Nadačního fondu podČepičkou. Budu Vám vděčná když i letos mi pomůžete dělat radost.

Materiál:

Prosím o zcela výhradní šití z bavlněného úpletu, nebo bavlny s elastenem. Hlava bez vlasů má velice citlivou kůži. Opravdu neposílejte umělé materiály. Nevím si s nimi potom rady. Nakonec je do dodávek dám, ale sestřičky nám je často vrací.

Střih:

Zkusili jsme různé střihy, ale v 99 % nejlépe sedí tento a zde je ke stažení!

Střih je třeba stáhnout, vytisknout a jednotlivé díly slepit k sobě. Doporučuji na pevnější papír a uschovat. Ať už se příště nemusíte trápit touto prací.

Tento střih máme zcela volně k použití. Paní jsem osobně kontaktovala a jeho stahování pro tento účel máme povolené. Také prosím o šití opravdu oboustranných, dvouvrstvých čepic. Jednak více chrání před chladem, jednak si pacient může vybrat stranu (barevnost), která mu více sedí a pak také taková čepice mnohem lépe drží tvar a její životnost je podstatně větší. Z recenzí samotných pacientů prostě vyšla nejlépe!

Střih je nabízen ve třech velikostech. Nejlépe se udávala velikost střední, vzhledem k tomu, že hlava bez vlasů je spíše drobná, sedí většinou střední velikost i pánům. Volbu velikostí tedy nechám na Vašem uvážení. Když budete mít nějaký zbytek látky, (píšu lásky, jak milý překlep 🙂 ) a vyjde Vám už jen na nejmenší velikost, jistě to využijte.

Barevnost:

Velice se osvědčilo jednu stranu čepice udělat jednobarevnou a druhou barevnou. V barevnosti se meze nekladou. Jen moc PROSÍM vynechte pohádkové postavičky, a vyloženě DĚTSKÉ motivy. Používejte cit a zdravý úsudek a uvědomte si, že jde o dospělé lidi, těžce zkoušené životem. Šmoulové, princezny, dinosauři a Tlapková patrola se opravdu nehodí! Zvířecí motivy a jakékoliv jiné, pokud jsou decentní, nejsou žádný problém. Pacienti si i v loňském roce velice chválili velký výběr vzorů a barev. Takže směle do toho 🙂 Ale vždy prosím dodržte pravidlo, že jedna strana čepice bude jednobarevná. Při výběru barevnosti prosím myslete i na muže. Je jich o dost méně, ale mezi pacienty jsou.

Financování: Bohužel v tomto ročníku nemohu nabídnout proplácení materiálu švadlenkám a soukromým subjektům. Veškeré transakce můžete sledovat na našem Transparentním účtu. Vždy uvádím do poznámky informaci kam a za co peníze odcházejí. Jako v loňském roce bych však ráda využila i charitativní šicí dílny, které jsou schopné po dodání materiálu ušít čepičku za 25 Kč/ks. Peníze tak mizí tímto směrem, také na nákup kvalitních látek, případně na náklady spojené s rozvozem. V loňském roce jsem ujela více jak 2600km po naší krásné vlasti 🙂

Transparentní účet: 2200572029/2010 Tento účet může sloužit všem, kteří šít nechtějí nebo neumějí, ale chtějí podpořit ty, co mohou, umí a chtějí, ale potřebují finanční podporu.

Říká, že o to, co s láskou darujete, nikdy nepřijdete. Ve vesmíru panuje neobyčejná rovnováha. Co dáte, to se vám někudy zase spolehlivě vrátí. Tak se asi není čeho bát!

Přáníčka:

V loňském roce se nám povedlo zapojit mnoho dětí a několik školních tříd k tvorbě přáníček, která pak byla vkládána do vnitřku čepic. Jak řekla moje dcera, byla to čepice s plným bříškem. Nemocní byli velice dojati. Pokud můžete, oslovte během září třídní učitele Vašich dětí, řekněte jim o našem projektu, ukažte jim odkaz na tento článek a poproste je o spolupráci. Stačí zcela malé kartičky. Ideálně tak, aby se nám přání vešlo do na půl přeložené čepice. Paní učitelky dělí často čtvrtku na 4 díly a každý díl je přehnutý, jako klasické přáníčko. Příliš velká přání jsou pro nás spíše komplikací. Nevejdou se nám do čepic a musíme je dávat bokem. Mnohokrát děkuju! Jsou to drobnosti, ale pomohou nám k hladkému průběhu. Přáníčka nechť mají obrázek, nápis brzy se uzdrav, zvládneš to, nebo myslím na tebe. Dále na přání uveďte křestní jméno dítěte a jeho věk. Malovat nejlépe pastelkami, aby nehrozilo ušpinění čepic. Tento bonus byl vloni až srdcervoucí a dával celému projektu nádherné podporující kouzlo. Většina obdarovaných vždy mluví o přáníčku od dětí. Učitelé se vyjadřují, že díky společné tvorbě měli možnost mluvit s dětmi o onkologické problematice a také o tom, že si máme vzájemně pomáhat.

Termíny:

Šití by ideálně mělo probíhat v měsících září-listopadu. Pokud, ale ušijete, a stihnete odeslat až třeba 15 prosince, nic se neděje. I Vaše čepice se dostanou, kam mají. Snaha je dostat všechny čepice do konce roku na jejich místa. Prosím zasílat ušité čepice na adresu: Věra Venuše Rybová, Celné 71, Těchonín, 561 66. Nebo adresa zásilkovny: Náměstí 5. května 561 64 Jablonné nad Orlicí, případně Zbox, který je pro mě velice výhodný časově, neboť nemá zavírací dobu a mohu si tak Vaši zásliku vyzvednout klidně pozdě večer: Mladkov 95 56167 ID 11606

 Email: pribehcepicky@seznam.cz Tel: 723 990 540 Pokud mi potřebujete zavolat, ocením spíše SMS protože, v pracovní době nemohu příliš brát hovory. Děkuji!

Děkuji Všem s velkým srdcem, laskavou duší a touhou dělat radost!

V loňském roce se nám podařilo navštívit 17klinik a stacionářů a darovat 1830čepic a více jak 2000ks dětských přání.

Zde pár fotek z loňského roku:

A spousta krásných reakcí 🙂 Tak alespoň střípek z nich….

Dobrý den,
obdržela jsem čepici a přáníčko na stacionáři v Hradci Králové, kde mě léčí z nádoru a chtěla jsem touto cestou poděkovat.
Čepici jsem dostala v létě, kdy jsem začala chodit na “koktejly” (říkala jsem tomu tak, abych se trochu vyhnula té realitě, která mě potkala). Bylo pro mě velice těžké tu situaci přijmout a mluvit o tom, takže jsem “to” nikdy nepojmenovala pravými jmény.
Můj příběh začal jednoduše, šla jsem na první a preventivní vyšetření, kde ” to” našli a začal ten nejhorší kolotoč, jaký jsem kdy zažila. O to to pro mě bylo horší, že mě nic nebylo, nic mě nebolelo, nijak špatně mi nebylo, proto to moje hlava nechtěla pochopit a já se s tou situací nemohla smířit.
Prošla jsem si celým tím martiriem, od operace, koktejly a ozařování. V únoru jsem ukončila základní léčbu, teď už mě léčí ” jen” hormonálně a doufám, že to nejhorší je za mnou.
Teď už jen potřebuji se vrátit zpátky do formy, ale jde to moc pomalu, brnění končetin, v noci cukání nohou, že mě to budí, takže i poruchy spánku, bolesti kloubů a celkově fyzička je pryč.
V zimě, v rámci rekonvalescence, jsme s rodinou byli párkrát na horách ( i jsem lyžování, protože jsem nadšený lyžař) a čepičku jsem si tam užila.
Chtěla jsem touto cestou poděkovat a omluvit se, že jsem nereagovala dřív, ale sama jsem se s tou situací musela vyrovnat a nějak jí zvládnout.
Anetce F. moc děkuji za přáníčko, mám ho celou dobu na očích :😀 😍 🤩.
Doufám, že vás můj příběh moc nenudil.
Ještě jednou děkuji za milý dárek a držím vám palce ve vašem konání. A….vytrvejte, pomáhá to :😀 😍 🤩
Přeji vám hezké a doufám, že už i sluníčkové dny
Romana

Dobrý den paní Rybová, stala jsem se onkologickým pacientem. Jsem silná, optimistická 58 letá žena. Mám 3 úžasné děti a miluji ruční práce. Celý život se jim věnuji.V pondělí jsem absolvovala 1. chemoterapii a od sestřičky jsem dostala čepici s příběhem. Byla jsem zaskočena, že v dnešní době dostanete něco zadarmo s dobrým úmyslem. Moje babička, vždy říkala, veškerou svoji činnost dělej, aby byla bohulibá a smysluplná. Věřte, že Vaše činnost toto plní ze všech stran. Obrázek namalovaný dětmi mi udělal velkou radost. Vojta 10 let 5A. Krásné!Udělali jste mi velkou radost a dojali jste mne /a to se moc často nestává/.Moc Vám děkuji a pokračujte ve své činnosti. Má velký smysl!Krásné dny Vám přeji Jana Třebíč

tento týden jsem byla na své první chemoterapii. Od sestřičky jsem dostala Vaší čepičku s přáníčkem brzkého uzdravení. V této, pro mě opravdu nelehké, době to bylo krásné a milé pohlazení. Psychicky se připravuji na ztrátu vlasů a s touto čepičkou to bude určitě o něco lehčí.Je moc hezké, že v dnešní celkově negativní době se stále najde velká spousta lidí, kterým není lhostejný osud ostatních. To dává člověku naději, že to s námi ještě není tak zlé.:-):-):-)Tak vzhůru do boje s čepičkou na hlavě!!!Míša

Dobrý den,včera jsem byla na chemoterapii v nemocnici Na Bulovce. Sestřička mne obdarovala krásným přáníčkem. Byl od Viki 9 let…nevím zda holčička nebo kluk…až jsem měla slzy v očích.Prosím , poděkujte za mne tomuto človíčkovi…a vyřiďte mu, že má vzkaz od něj čestné místo u mne v ložnici na skříni. Léčím se už 8 let, brzo začnu devátý, je to skoro jako jeho celý život, tak mi to přišlo až skoro jako symbolické. Kdyby chtěl vědět, kam přáníčko putovalo..tak do jižních Čech a paní , která ve veterinární ordinaci pomáhá léčit zvířátka.Ještě jednou díky moc….a taky paním učitelkám..že věnovaly část výuky takové činnosti, aby nám na onku udělali radost. Všichni jsme tam z toho byli naměkko.Prosím moc, předejte vzkazJeště jednou díky moc Martina

Komentáře

  1. Pavlína Rybecká říká:

    Věrunko, to co děláš má veliký smysl. Letos mi zemřela na onkologickou diagnózu moje mladá švagrová… asi netřeba nic víc dodávat. Jsi nejen Laskavec, ale i Anděl. Neumím šít, jsem strojař a elektroenergetik 🤷‍♀️ tak aspoň zase malinko přispěju 🙂 Pa Pavlína (Rybe) kolegyňka v běhu 😉

    1. venuse říká:

      Milá Pavlínko, přeji mnoho sil v tomto nelehkém období života Tvé rodiny. Děkuji ti za Tvoji podporu a držím moc place, ať se bolest brzy promění v laskavé a hezké vzpomínky :-*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *