Čepice pro onkodospěláky, ročník druhý

Přátelé, kamarádi, lidé známí i neznámí, je to tady zase. Loňský prosinec byl ve znamení splněných přání. Povedlo se nám našít více jak 200 krásných oboustranných čepic pro onkologické pacienty a obdarovat tak hned dvě kliniky – stacionáře, kde pacienti dostávají chemoterapie a přicházejí záhy o své vlasy. O kousek sebe, kousek, který je znakem důstojnosti. K mému úžasu přišlo mnoho zpětných reakcí, které jsou pro mne a věřím i mnohé další důkazem, že naše práce měla smysl. Co víc můžeme udělat, než dát špetku naděje, vykouzlit úsměv. Díky personálu klinik také vím, že se naše čepičky staly mostem mezi vyděšeným pacientem a často unaveným zdravotnickým personálem.

Jak jinak… nemohu to vzdát a spokojit se s jedním kolem této akce. A tak vyhlašuji další ročník a věřím, že znovu najdu tu neskutečnou podporu Vás všech a snad i dalších, které zatím neznám a doufám, že poznám. A sen je velký. Místo dvou klinik kliniky čtyři. Čtyři místa, kde by pacienti, procházející těžkou životní zkouškou, dostali náš pozdrav. Sním a vůbec nepochybuji! Mám přece vás. Vás s obřím srdcem a křídly andělů. Předem moc děkuji, budu si vážit každé čepičky, kterou zašlete. Bez Vás všech bych to nikdy nedokázala! A teď tedy k praktickým věcem.

V tomto článku se pokusím shrnout vše podstatné. Minulý rok byl dost náročný. Jednak nápad přišel v nevhodné době (och, jak jinak, celá já) a jednak jsem v podstatě netušila, jaký použít střih, co bude sedět a co ne a tak jsem trávila mnoho večerů odpověďmi na Vaše dotazy. Letos jsme snad o kousek dál a tak bych ráda, abyste zde nalezli vše podstatné.

Materiál:

Prosím o zcela výhradní šití z bavlněného úpletu, nebo bavlny s elastenem. Hlava bez vlasů má velice citlivou kůži.

Střih:

Zkusili jsme různé střihy, ale v 99 % nejlépe sedí tento: https://fazonetka.cz/navod-na-damskou-cepici-jana/ Tento střih máme zcela volně k použití. Paní jsem osobně kontaktovala a jeho stahování pro tento účel máme povolené. Také prosím o šití opravdu oboustranných, dvouvrstvých čepic. Jednak více chrání před chladem, jednak si pacient může vybrat stranu (barevnost), která mu více sedí a pak také taková čepice mnohem lépe drží tvar a její životnost je podstatně větší. Z recenzí samotných pacientů prostě vyšla nejlépe!

Střih je nabízen ve třech velikostech. Nejlépe se udávala velikost střední a pro pány se vždy hodí zvolit střih s největší velikostí. Ale není to pravidlo. Protože i páni mohou mít drobnější hlavu. Volbu velikostí tedy nechám na Vašem uvážení.

Pozor: Na stránce se stažením střihu musíte srovlovat dolů. Několikrát se stalo, že méně zkušené švadlenky si stáhly střih na dětskou ušanku :-)Který na stránce také najdete.

Barevnost:

Velice se osvědčilo jednu stranu čepice udělat jednobarevnou a druhou barevnou. V barevnosti se meze nekladou. Pacienti si velice chválili velký výběr vzorů a barev. Ale vždy prosím dodržte pravidlo, že jedna strana čepice bude jednobarevná. Při výběru barevnosti prosím myslete i na muže.

Spotřeba:

Z metru látky o šíři 140 cm jsem udělala (snad mi paměť dobře slouží) cca 9 čepic. Tedy to znamená, že na dvouvrstvé čepice budete potřebovat na 9 čepic 2 metry bavlněného úpletu, barevný a jednobarevný. Ale nejsem profesionál, takže někdo šikovnější dokáže možná čepic i 10.

Kde nakoupit

Krásné a kvalitní látky nakoupíte třeba zde: https://www.unuodesign.cz/

Nebo zde: https://www.mimilatky.cz/

Také zde je z čeho vybírat: https://www.de-park.cz/

Financování:

Uvědomuji si, že jsou mezi námi šikovní lidé, kteří by rádi šili, ale jsou v obtížné situaci a nákup látek je pro ně příliš drahá záležitost. Pro tento případ byl založen transparentní účet. Vzhledem k propočtu, že jedna čepice vyjde mezi 70-90 Kč – tedy bez práce, elektřiny, nití atd., mohu na požádání proplatit 80Kč za kus. Opravdu na požádání, nikoli paušálně. Ale peníze nějaké máme a tedy se určitě není důvod stydět si o proplacení napsat. Tedy pošlete deset čepic, v balíčku zašlete své jméno, číslo účtu a já Vám proplatím 800 Kč na Váš účet.

Transparentní účet:

2200572029/2010 Tento účet může sloužit všem, kteří šít nechtějí nebo neumějí, ale chtějí podpořit ty, co mohou, umí a chtějí, ale potřebují finanční podporu.

Přáníčka:

V loňském roce se nám povedlo zapojit mnoho dětí a několik školních tříd k tvorbě přáníček, která pak byla vkládána do vnitřku čepic. Jak řekla moje dcera, byla to čepice s plným bříškem. Nemocní byli velice dojati. Pokud můžete, oslovte v září třídní učitele Vašich dětí, řekněte jim o našem projektu, ukažte jim odkaz na tento článek a poproste je o spolupráci. Stačí zcela malé kartičky s malovaným obrázkem a slovy „brzy se uzdrav“, křestním jménem dítěte a jeho věkem. Malovat nejlépe pastelkami, aby nehrozilo ušpinění čepic. Tento bonus byl vloni až srdcervoucí.

Termíny:

Šití by ideálně mělo probíhat v měsících srpnu, září a říjnu. Prosím zasílat ušité čepice na adresu: Věra Venuše Rybová, Celné 71, Těchonín, 56166. Nebo adresea zásilkovny: Náměstí 5.května 561 64 Jablonné nad Orlicí Email: pribehcepicky@seznam.cz Tel: 723 990 540.

Do balíčku prosím vložte kartičku se svým jménem, ať je možno Vás vepsat na seznam dárců.  Nejpozději první týden v listopadu plánuji předání na klinikách. Aby čepice mohly najít své majitele a sloužit část podzimu, celou zimu a dále v prvních jarních měsících. Reportáže z předávání budu průběžně zveřejňovat zde.

Jak to bylo vloni:

Zde přikládám odkazy na průběh celé akce v loňském roce, pro ty, kteří mě neznají a mají třeba pochybnosti.

Prosím sdílejte tento článek a podpořte naši cestu od srdce k srdci. Nikdy totiž nevíme, kdy taková maličkost dodá kuráž k boji, nikdy nevíme, kdy pár kapek pozornosti a lásky bude znamenat životní výhru.

A o jedno Vás moc prosím. Šijte s láskou. Vážně je to z Vaší práce potom cítit. Cítím to já a zmiňují to i obdarovaní pacienti!

Reakce obdarovaných:

Níže sdílím střípky reakcí obdarovaných… ne všichni si přáli, abych jejich email zveřejnila, takže opravdu jen výseky… jména byla změněna!

Krásný dobrý den.
Dnes se mi dostala do ruky úžasná čepička, na onkologii jsem nevěděla, kterou vybrat. Všechny jsou krásné a úžasné. Něco málo o mně tedy.
Jmenuji se Zdena a jsem maminkou 4 dětiček. V červenci 2019 mi zjistili rakovinu prsu, jsem stále v léčbě na chemoterapii, prso mi ponechali, ale vybrali to špatné. Vlásky samozřejmě vypadaly, ale neřešila jsem to, přijala jsem to dobře, vlasy dorostou prece 🤣 spíš nejhorší byly ty nevolnosti 😪díky takovýmhle lidičkám, jako jste vy, uděláte radost velikou, díky bohu za vás a ještě jednou moc děkuji ❤️❤️ Moc vás zdravím, Zdena

Pěkný den, paní Venuše,

ráda bych Vám moc poděkovala za čepičku, která mě velice potěšila, překvapila. :-)Čepičky jsou úžasné! Děkuji. Dívala jsem se na Vaše stránky a o to víc mě dojalo, odkud pochází. Cítím u Vás nádherné veliké srdíčko, které je ve velice silné ženě. Krásné. Nádherné. Úžasné. 🙂 Je mi 42 let, jsem maminkou 3 kluků ve věku 18, 12, 3 let. Momentálně se léčím v FN v Hradci Králové. V červenci hned po návratu z krásné dovolené jsem si ve sprše přišla na bouličku v levém prsu a tak to všechno začalo. Šok pro mě i celou rodinu. Život se úplně převrátil. Do té doby jsem byla úplně zdravá, bez jakýchkoliv nemocí. Už několik let se věnovala osobnímu rozvoji, kineziologii, zdravějšímu způsobu života, bylinkám. Začal koloběh v podobě vyšetření, sbírání informací a hledání. V září jsem naskočila na léčbu pomocí chemoterapie. Po 4. dávce jsem byla na vyšetření, kde jsem dostala informaci, že jsem bez nálezu. Pohmatově jsem to cítila týdny předem. Děkuji, děkuji, děkuji:-). Pochopila jsem také duchovní možnou příčinu onemocnění. V současné době mám před sebou ještě několik slabších dávek a čekám, co bude dál. Věřím ve zdraví. 

Přeji Vám krásné dny, plné zdraví a děkuji.

Karolína

…To celé Vám píšu proto, že mám před sebou Váš vzkaz a na hlavě Vaši čapku, kterou jsem si mohla vybrat z krabice plné veselých a prima kousků při jednom ze svých pobytů ve stacionáři v Hradci Králové. Bylo těžké si vybrat jednu z možností, když jich byla spousta skvělých. Máte výborně vybrané materiály a vzory, čapka splňuje přesně to, co jsem popisovala, také se chová dobře proto, že je dvojitá, hned jsem si ji oblíbila. Měla jsem tou dobou za sebou mnoho obchodů a pokusů v kabinkách, kde jsem se střídavě neubránila smíchu a zoufalství, takže můžu napsat, že jakkoli mne potěšilo to překvapení a Vaše milé nevtíravé gesto s čepičkou zadarmo, myslím si, že byste měli velký úspěch i s jejich prodejem. Sama bych si určitě ráda koupila další, ale na trhu jsou hlavně zvrhlosti. 

Váš projekt je báječný, prezentujete ho s vkusem a bez stop soucitu, který na nás, onkologicky nemocné, aplikuje okolní svět…

Dobrý den,

jmenuji se Petra a je mi 50 let. Jsem onkologický pacient a léčím se s rakovinou prsu. Váš dáreček se mi moc líbil a udělal mi radost. Vybrala jsem si červenou čepičku a krásně mi sedí. Mockrát Vám za ni děkuji.

S pozdravem

Petra

…V polovině ledna jsem se dozvěděla o Vašich úžasných čepičkách a také jsem měla možnost si jednu vybrat. Moc Vám děkuji za úžasný nápad, za krásné čepičky, bylo těžké si vybrat, ale nakonec zvítězila ta, kterou mám na fotce.
Můj příběh začal před 10 lety, kdy mi diagnostikovali rakovinu prsu, byl to malý nádor a zhoubný. Podstoupila jsem operaci, pak 35 dávek ozařování. Vše bylo v pořádku celých 10 let, vloni se nádor objevil znovu, podotýkám, že jsem pravidelně každý rok jezdila na kontroly, nádor byl ještě větší než ten první, takže bylo nutné nasadit chemoterapii, tu jsem zvládla velice špatně. Naštěstí už je to za mnou a teď v únoru mě čeká operace, bohužel už musí odebrat celé prso. Ještě nemám vyhráno, ale věřím, že vše dobře dopadne.
Ještě jednou moc děkuji za čepičku a přeji hezký zbytek dne…

Dobrý den, moc děkuji za krásnou sedící čepičku přímo pro mě. Zjistili mi rakovinu děložního čípku, ale jsem už skoro u konce, dá se říci, že úspěšné léčby. Ještě jednou děkuji za krásnou čepičku. S pozdravem Jarka

Milé neznámé ženy a děti,

zdravím vás všechny a chtěla bych vám moc poděkovat za krásnou a na holé hlavě dobře sedící čepičku, ale především za to, že na nás myslíte. Je to velice posilující. 

Děkuji i dětem za krásná přáníčka.

Byla to dojemná chvíle pro mne i pro sestřičku, která mi o čepičkách řekla a nechala mne vybrat. Miluji Indii, proto tato volba. Měla jsem ji pak celou dobu při aplikaci chemo na sobě. Posílám i pár fotografií.

Jmenuji se Linda, bude mi 45 let a mám rakovinu prsu již s metastázemi, ale nevzdávám to. Více na instagramu @mrslindap

Ještě jednou díky a přeji všem pevné zdraví.

Linda

Dobrý den,
když jsem před 2 lety darovala nadačnímu fondu ostříhané vlasy na paruku, tak mě ani ve snu nenapadlo, že se mi bude také jednou hodit. 🤔
V listopadu 2019 jsem si při pravidelném samovyšetření nahmatala bulku v pravém prsu. Po ultrazvukovém vyšetření mi byla sdělena diagnóza – karcinom prsu. 😢 (mimochodem v té době mi bylo 39 let)
Během půl hodiny jsem seděla na onkologii. V tu chvíli se mi obrátil svět vzhůru nohama. Jaké jsem měla myšlenky a pocity, raději ani popisovat nebudu. 😵
Nyní mě čeká 3. chemoterapie. Při první chemoterapii mi bylo ve FN HK personálem nabídnuto, že si mohu zdarma vybrat čepičku. Tolik nádherných a veselých čepiček na mě koukalo z krabice a já nevěděla, kterou si mám vybrat. No nic, dala jsem se do zkoušení. Vyzkoušela jsem jich několik a protože jsem si mohla vybrat jen jednu a byla stále na vážkách, začala jsem pořizovat selfíčka, posílat rodině a kamarádkám, aby mi pomohli s výběrem. Tu najednou z protějšího křesla ve stacionáři na mě volá pán: ,,Tady tu si vemte, ta Vám moc sluší.” Nakonec jsem pánův tip nezvolila, i když ,,jeho čepička” také patřila k mým favoritkám. Přehlasovaly ho rodina a kamarádky. 😊
Milé Ženy-Běžkyně.🥰 Tímto bych Vám chtěla poděkovat za super nápad. Nejen, že jste mi rozsvítily den při první chemoterapii a udělaly velkou radost (a určitě i ostatním nemocným). Čepička je tak skvělá, že si ani žádnou paruku pořizovat nebudu. Období léčby překonám ve Vaší úžasné veselé čepici a nějakých šátcích. Mockrát děkuji 😘,

 S milým pozdravem Silva

krásný podvečer paní Venuše

dnes jsem obdržela zprávu, že jste byla tak moc laskavá a vyrobila nám pro naši těžce nemocnou kamarádku čepičky… Jsme skvělá parta osmi žen s padesátkami na krku, roky sdílíme všechna trápení, která nám život (všem) – asi spravedlivě – přináší. A tak slavíme výročí, první máje, výstupy na vrcholky hor, běžecké výkony, úspěchy našich dětí, rodíme vnoučátka… bohužel se teď musíme vyrovnat i s příchodem onemocnění (nemyslím Corona virus) a popravdě to je asi nejtěžší setkání s realitou, kterou jsme doposud zažily… Máme naši Majku moc rády a protože ji chceme v jejím boji podporovat (nejen nákupy potravin a mailovými zprávami…), teď, kdyz začala ztrácet vlasy po chemoterapii, sháníme nějaké prima šátky… a ano… na základě lovu napadů na internetu nás zaujal Váš příběh, povídání, názory… a naprostou shodou náhod mě pan Pendrák, běžecký specialista, dokázal nasměrovat k Vám!

Nebudu říkat, že je to náhoda, protože věci se prostě dějí tak, jak mají… KARMA.

Chci Vám ze srdce poděkovat, mějte se nádherně, užijte dnešního superúplňku s nějakým báječným přáním .-) a opatrujte se!

Jen vše dobré na Vaší cestě

Zdraví Zuzka

Dobrý den,
léčím se ve FN Hr. Králové. Metastázy do páteře. Byly mi nabídnuty čepičky od Vás. Nemohla jsem si vybrat, těch barev a velikostí. Chtěla bych Vám touto cestou moc a moc poděkovat. Čepičku stále nosím a líbím se v ní sama sobě. Udělala jste mi velkou radost. Děkuji.

Dobrý den. Obdržela jsem jednu z Vašich čepiček od sestřičky v onkologickém stacionáři v Hradci Králové a moc za čepičku děkuji, mile mě překvapila a vybrala jsem si vzor mandaly, byla to jasná volba, ještě jednou děkuji, Eva.

A mnoho dalších dojemných vzkazů…

Komentáře

 1. Jana říká:

  nápad je skvělý střih stažen a brzy něco ušiji. Jen se chci zeptat jestli to má být jen 100% úplet nebo to může být úplet s elastenem nebo i slabá teplákovina s elastenem?

  1. venuse říká:

   Dobrý den, moc děkuji za Vaši ochotu. Nejlépe se osvědčil bavlněný úplet, nebo bavlněný úplet s elastanem. Teplákovina už méně, protože mnozí nemocní nosí čepici i doma nebo v práci a v těchto materiálech jim je už uvnitř horko.

 2. Karolína říká:

  Dobrý den, je možno čepici ušít i z bambusového či viskózového úpletu?

  1. venuse říká:

   Dobrý den, děkuji za Vaši ochotu se zapojit! Bambusový úplet by mohl být fajn, ale je dost drahý. Viskóza bohužel dráždila přecitlivělou holou kůži hlavy. Sice mám tuto zprávu jen od dvou pcientů, ale raději bych se jí vyhnula. Děkuji Vám moc!

 3. Alena říká:

  Zdravím Vás. Ráda se zapojím a oslovím i ostatní známé švadlenky. Pracuji ve škole jako vychovatelka, tak přidáme i s láskou vytvořené přáníčka. Jestli dokážeme vykouzlit i jeden jediný úsměv a někomu zlepšit den, tak to má cenu♥️. Jste skvělá 🍀😊

  1. venuse říká:

   Dobrý den Alenko, omlouvám se za pozdní reakci a děkuji od srdce za Vaši ochotu se zapojit. Moc si toho vážím!

 4. Věra Vlčková říká:

  Dobré ráno, včera jsem absolvovala 4. chemo na onkologii v MOU Brno. V průběhu infuze přišla sestřička s plným košíkem překvapení a dostala jsem měkkou a krásnou domácí čepičku, opravdu mi je doma zima od hlavy 🙂 a k tomu navíc velmi dojemné přání plné srdíček od 6leté Kristynky Jožiové. Hnedle jsem si pročetla Vaše webové stránky a obdivuji Vaši inspirativnost a snahu pomoci.
  Mnohokrát Vám děkuji a přeji hlavně hodně zdraví a spokojenost. Máte dobré srdce 🙂
  Se srdečným pozdravem Věra Vlčková, brno

 5. Magda Vránová říká:

  Dobrý den,zaujalo mě,co tu čtu.občas tvořím pro Onkoláčky a pletla a háčkovala jsem pro ně nejen hračky,ale i čepičky.nechcete zvážit i tuto variantu pro dospělé?dnes už se vyrábí spousta příze jemné a teplé.příze s atestem pro děti by mohla být.Nako,Baby Color jsou jemné, hebké a hřejí.ráda se zapojim, každopádně budu ráda za odpověď.šít bohužel neumím, maximálně bych mohla uplést,značkovat nějaké maličkosti kromě čepic.dekuji,přeji ať se vám daří a čekám na odpověď i na email.makulenka65@seznam.cz.zdravi Magda.

 6. BOHUSLAVA SEBELOVA říká:

  JE HEZKE A MOC POVZBUJICI TO CO DELATE PRO NEMOCNE LIDI .DODAVATE NAM TIM SEBEVEDOMI NADEJI SOLIDARITU LASKU K BLIZNIMU A ZE VIME ZE NA TO NEJSME SAMI A ZE BOJOVAT S NEMOCI MA SMYSL.TAKOVY DARECEK MOC POTESI ROZESMUTNELOU DUSI A HLAVNE POMUZE.S POZDRAVEM BOHUSLAVA SEBELOVA Z BRNA

 7. bohuslava sebelova říká:

  dekuji i za krasnou zalozku od osmilete holcicky bohuslava sebelova

  1. venuse říká:

   Je krásné dělat radost. Děkuji za komentář a přeji hodně sil!

 8. Kristina Kabíčková říká:

  Dobrý den,
  děláte dobrou věc!
  Je stále šití čepic aktuální?

  Střih https://fazonetka.cz/navod-na-damskou-cepici-jana/
  již není k dispozici.

  S pozdravem,
  Kristina Kabíčková

  1. venuse říká:

   Dobrý den, střih je ke stažení přímo z mého blogu. Děkuji za komentář 🙂 ano šití je stále aktuální. Budu ráda za Vaší pomoc. Krásné jarní dny Vám přeji.Věrka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *