Čepice pro onkodospěláky – ročník třetí!

Říká se, že třetí rok bývá krizový. Co je na tom pravdy, nevím, každopádně i mně tento třetí ročník ztěžkl. Dlouho jsem se odhodlávala a sbírala sílu a odvahu znovu celou akci rozjet a co nejlépe zorganizovat. Za rok se toho hodně změnilo. Mému čtvrtému dítku skončilo hájené období a od 1. 9. nastoupilo do školky. Slzičky zatím každé ráno. Já se vrátila ke své práci sestřičky na zubním a jsem v práci sice 4 dny v týdnu, ale zato od 6.30 do 17.30 hod.

I mě srazilo prodělání Covidu a od té doby mám vleklé zdravotní potíže, které mně berou značné množství sil. Přidaly se rodinné starosti a já zkrátka letos získala dojem, že nemám dost sil na celou organizaci projektu. Jenže život má své cesty, jak nás postavit na místa, kudy je třeba jít. A tak jsem před pár dny náhodou narazila na uložené reakce obdarovaných pacientů z předešlých ročníků a bylo mi okamžitě jasné, že toto nemohu jen tak nechat být.

Přečtěte si i vy a připomeňte si, proč to všechno má hluboký smysl. Zde kopíruji něco málo z loňských reakcí pacientů.

A tak slavnostně a s nadějí vyhlašuji třetí ročník akce, v níž se budeme snažit donést radost tam, kam radost nechodívá, a to na onkologické stacionáře. BEZ VÁS TO ALE NEDOKÁŽU!!!

Potvrzené máme kliniky z předešlých ročníků, a to – Pardubice, Šumperk, Náchod, Jihlavu, Brno, Hradec Králové. Ráda bych oslovila další 4 kliniky. To by znamenalo, že uděláme radost minimálně celé tisícovce pacientů. Vše je v našich a hlavně Vašich rukách. Sama bych nikdy nedokázala našít 1 000 čepiček. Bez Vás a Vaší touhy dělat radost, bez Vaší pracovitosti a štědrosti by to prostě všechno bylo zcela marné snažení.

Níže se pokusím uvést zcela ucelené informace.

Materiál:

Prosím o zcela výhradní šití z bavlněného úpletu, nebo bavlny s elastenem. Hlava bez vlasů má velice citlivou kůži.

Střih:

Zkusili jsme různé střihy, ale v 99 % nejlépe sedí tento: https://fazonetka.cz/navod-na-damskou-cepici-jana/ Tento střih máme zcela volně k použití. Paní jsem osobně kontaktovala a jeho stahování pro tento účel máme povolené. Také prosím o šití opravdu oboustranných, dvouvrstvých čepic. Jednak více chrání před chladem, jednak si pacient může vybrat stranu (barevnost), která mu více sedí a pak také taková čepice mnohem lépe drží tvar a její životnost je podstatně větší. Z recenzí samotných pacientů prostě vyšla nejlépe!

Střih je nabízen ve třech velikostech. Nejlépe se udávala velikost střední a pro pány se vždy hodí zvolit střih s největší velikostí. Ale není to pravidlo. Protože i páni mohou mít drobnější hlavu. Volbu velikostí tedy nechám na Vašem uvážení.

Pozor: Na stránce se stažením střihu musíte srolovat dolů. Několikrát se stalo, že méně zkušené švadlenky si stáhly střih na dětskou ušanku, který na stránce také najdete.

Barevnost:

Velice se osvědčilo jednu stranu čepice udělat jednobarevnou a druhou barevnou. V barevnosti se meze nekladou. Jen moc PROSÍM vynechte pohádkové postavičky, a vyloženě DĚTSKÉ motivy. Používejte cit a zdravý úsudek a uvědomte si, že jde o dospělé lidi, těžce zkoušené životem. Šmoulové, princezny, dinosauři a Tlapková patrola se oparvdu nehodí! Zvířecí motivy a jakékoliv jiné, pokud jsou decentní nejsou žádný problém. Pacienti si ale velice chválili velký výběr vzorů a barev. Takže směle do toho 🙂 Ale vždy prosím dodržte pravidlo, že jedna strana čepice bude jednobarevná. Při výběru barevnosti prosím myslete i na muže. Je jich o dost méně, ale mezi pacienty jsou.

Spotřeba:

Z metru látky o šíři 140 cm jsem udělala (snad mi paměť dobře slouží) cca 9 čepic. Tedy to znamená, že na dvouvrstvé čepice budete potřebovat na 9 čepic 2 metry bavlněného úpletu, barevný a jednobarevný. Ale nejsem profesionál, takže někdo šikovnější dokáže možná čepic i 10.

Kde nakoupit

Krásné a kvalitní látky nakoupíte třeba zde: https://www.unuodesign.cz/

Nebo zde: https://www.mimilatky.cz/

Také zde je z čeho vybírat: https://www.de-park.cz/

Financování:

Uvědomuji si, že jsou mezi námi šikovní lidé, kteří by rádi šili, ale jsou v obtížné situaci a nákup látek je pro ně příliš drahá záležitost. Pro tento případ byl založen transparentní účet. Vzhledem k propočtu, že jedna čepice vyjde kolem 70kč – tedy bez práce, elektřiny, nití atd., mohu na požádání proplatit 40Kč za kus jako podporu a pomoc s nákupem materiálu. Opravdu na požádání, nikoli paušálně. Ale peníze nějaké máme a tedy se určitě není důvod stydět si o proplacení a podporu napsat. Tedy pošlete deset čepic, v balíčku zašlete své jméno, číslo účtu a já Vám proplatím 400 Kč na Váš účet.

Transparentní účet:

2200572029/2010 Tento účet může sloužit všem, kteří šít nechtějí nebo neumějí, ale chtějí podpořit ty, co mohou, umí a chtějí, ale potřebují finanční podporu. Jako v loňském roce bych ráda využila i šicí dílny, které jsou schopné po dodání materiálu ušít čepičku za 25 Kč. Případně na náklady spojené s rozvozem čepic po celé republice. Účet je zcela transparentní a tak můžete všechen pohyb na účtu sledovat a případně žádat vysvětlení výdajů. Vše Vám vždy ochotně doložím.

Přáníčka:

V loňském roce se nám povedlo zapojit mnoho dětí a několik školních tříd k tvorbě přáníček, která pak byla vkládána do vnitřku čepic. Jak řekla moje dcera, byla to čepice s plným bříškem. Nemocní byli velice dojati. Pokud můžete, oslovte v září třídní učitele Vašich dětí, řekněte jim o našem projektu, ukažte jim odkaz na tento článek a poproste je o spolupráci. Stačí zcela malé kartičky s malovaným obrázkem a slovy „brzy se uzdrav“, křestním jménem dítěte a jeho věkem. Malovat nejlépe pastelkami, aby nehrozilo ušpinění čepic. Tento bonus byl vloni až srdcervoucí.

Termíny:

Šití by ideálně mělo probíhat v měsících září-listopadu. Prosím zasílat ušité čepice na adresu: Věra Venuše Rybová, Celné 71, Těchonín, 561 66. Nebo adresa zásilkovny: Náměstí 5. května 561 64 Jablonné nad Orlicí Email: pribehcepicky@seznam.cz Tel: 723 990 540 ocením spíše SMS protože, v pracovní době nemohu brát hovory. Děkuji!

Do balíčku prosím vložte kartičku se svým jménem, ať je možno Vás vepsat na seznam dárců. Nejpozději od prvního týdene v prosinci plánuji začít předávání na klinikách. Aby čepice mohly najít své majitele a sloužit celou zimu a dále v prvních jarních měsících. Reportáže z předávání budu průběžně zveřejňovat zde a také na FB stránce.

Děkuji Všem s velkým srdcem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *