Jen je nechte, ať se nudí

Jen je nechte, ať se nudí!

Teď možná píchnu do vosího hnízda nebo bude někdo na prášky, jak špinavé to dítě je, jak jen to mohu dopustit … ale já si prostě nemohu pomoct, prostě musím …
Dnes jsem pozorovala svou 20 měsíční dceru a obdivovala, kolik si sama najde zábavy a vůbec mě k tomu nepotřebuje. Velký objev bylo špinavé složené lino, kterým bylo přikryté celou zimu dřevo a pod nímž, je posledních pár klacků.
Jak vzniká spontánní hra? Co je na jejím počátku? Ať o tom přemýšlím z jakékoli strany vždycky se dostanu k NUDĚ!
Když se dítě začne nudit, vymýšlí blbosti. To je názor většiny dnešních rodičů a tak se snaží děti bavit a vymýšlet jim celý den činnosti, které jim připadají správné a dobré pro jejich rozvoj. Nic proti, ale není toho někdy moc? Kdy naposled si Vaše dítě hrálo po svém? Kdy naposled jste ho nechali, aby se prostě svobodně nudilo a vymýšlelo ony blbosti? Nakupují se drahé barevné hračky plné plastů, které děti po prvním nadšení přestanou bavit. Některé děti jich mají plné pokojíčky a pouze se na ně práší. Nebo, a to je přeci tak funkční, necháme děti sedět u počítače. Žádná nuda, žádné blbosti. Ideál! Když se dítě nudí, trénuje si samostatnost, fantazii i vynalézavost. Dítě potřebuje vymýšlet SVOU vlastní zábavu. Nám může připadat úplně hloupá nebo špinavá, ale je to hra dítěte, ne naše. Pardon, nemluvím o hře se sirkami na seníku, to je doufám každému jasné. Myslím, že stačí dítě po očku jistit z dálky a dát mu šanci ten moment nudy překlenout. A prosím nezapomeňte, že nejlepší herna není žádná hala plná prolézaček. Je to Vaše zahrada, je to les, prostě příroda. Kdyby jsme se (mluvím o nás dospělých) nezapomněli nudit a přestali vyplňovat každou chvíli šmejděním prstem po displeji mobilu, možná bychom také vymysleli super zábavu jako tohle umouněné, ale šťastné mimčo …Tak je prosím, občas nechte, ať se nudí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *