Mýt si ruce nestačí

Umývej si ruce, používejte dezinfekci, nesahejte si na obličej. To vše slýcháme tak často, že už to ani nevnímáme. Hygiena rukou je jistě velice důležitá. Vůbec tady nehodlám mudrovat ani zpochybňovat umývání rukou. Ani se nehodlám rozepisovat o tom, že někdo má ruce čisté, i když páchnou hnojem a že to samé platí i opačně. Chci psát o něčem jiném.

Mimo jiné tahle písnička je moje milovaná a její text je na dnešní dobu jak ušitý https://www.youtube.com/watch?v=IMTzv_Z1o9E

Také jste si toho všimli, že v každodenních zprávách my ani naši spoluobčané nedostáváme žádné rady, jak udržovat svoji duši čistou? Je to totiž sakra velký úkol mít čistou duši. V době, kdy nikdy nevíme, co je a co není pravda, v době, kdy špína duše bývá považována za klad, protože přece když chceš obstát, musíš s vlky výti, lze jen těžko čekat návody na hygienu duše. Přesto naše nitro péči potřebuje!

Říká se čistota půl zdraví. Platí to i pro duši. Chci říct, že naše duše je v této nelehké době stejně důležitá jako čisté ruce a možná i o kousek víc. Je nepochybné, že máme v naší zemi ohrožené skupiny, kteří péči o duši akutně potřebují, protože jejich duše je křehká a zranitelná. Lidé s depresí, lidé, kteří procházejí náročnou léčbou rakoviny či jiných vážných chorob, rodiny pečující o někoho těžce nemocného a v neposlední řadě senioři, kteří jsou od samého začátku pandemie stále upozorňováni, že jim hrozí smrt. Z mého pohledu hojit duši ale potřebujeme všichni.

Mnozí z nás mají poslední půlrok život vzhůru nohama a atmosféra strachu, ať už jsme ochotni si ji připustit, nebo ne, není nic, co by tělu pomáhalo budovat odolnost. Neustálý strach, i ten neuvědomělý, vyvolává v tělu stresové reakce, tělo je napružené, připravené na útěk nebo boj. Aniž nám to dochází, většina naší síly míří na konpenzaci stresu ve kterém jsme teď tak nějak nuceni fungovat. Když se tento kolotoč roztočí, není snadné vystoupit. Bolí záda, hlava, hůře spíme, jsme podráždění a trpíme nejen my, ale s námi i ti nejbližší.

Pojďme denně něžně omýt i naši duši. Pojďme ji odezinfikovat od virů, jako jsou STRACH, ÚZKOST, BEZMOC. Jsou totiž věci, které můžeme ovlivnit a změnit a jsou JEN ve vašich rukách.

Tak tedy zaměřme se na to, co v této situaci dělat můžeme a prosím, pokud jste v pohodě, podpořte ty, kteří nejsou. Protože nejsme všichni stejní a už vůbec nejsme všichni ve stejné situaci.

Zkusím uvést pár věcí, které by duši mohly pomoci, aby obava a nejistota nevyhrály nad láskou k životu a radostí z něj.

Jídlo:

Jezte zdravé, co nejméně průmyslově upravené potraviny. Připravujte sobě a svým blízkým jídlo s vědomím, že jim chcete dát to nejlepší. Vyhýbejte se cukru a sladkostem, dejte přednost ovoci. Pijte dostatek tekutin a dejte šanci bylinkám. Co třeba každý večer šálek meduňkového čaje s medem. Malý uklidňující rituál s velkým účinkem. Nejezte všechno, co Vám přijde pod ruku. Dejte jídlu řád. Buďte vědomí v tom, co „tankujete“ pro své tělo jako palivo.

Pohyb:

Každý den se hýbejte a nejlépe na čerstvém vzduchu. Procházka, jakkoli to zní banálně, je skvělý lék. Nechce se Vám? Nepřemýšlejte o tom! Prostě jděte. Mějte to jako součást svého dne, o které se nediskutuje. Něco jako je čištění zubů. Těch 20 minut si určitě najdete.

Přátelství:

Nezapomínejte na přátele. Věnujte jim pozornost, buďte v kontaktu. Co by byl život bez přátel a možnosti povídat s někým, kdo Vám naslouchá a Vy jemu. Zkrátka nesoustřeďte se jen na sebe a své trápení, ale dělejte něco pro druhé. Přemýšlejte, co můžete udělat pro lidi kolem sebe.

Rodina:

Jsme unavení. Všichni! I děti žijí pod tlakem. To může vyvolávat napětí. Co takhle večer desková hra pro všechny? Společná procházka, nebo sledování filmu. Dělejte cokoli, co Vás spojuje. Je tak snadné ztratit kontakt s těmi, kteří mají být nejblíže. Mazlete ty, kteří jsou Vám blízcí. Nezapomínejte na dotek. A ještě jedno cítím jako důležité. Říkejte to často: MILUJI TĚ! Neznám hojivější slova, jdou-li od srdce k srdci.

Spánek:

Spěte, spěte, spěte. Udělejte si pelíšek snů a mějte ho jako své bezpečné místo.

Alkohol:

No, tady bych byla hodně opatrná. Pro mě platí pravidlo, že nikdy nepiji sama. Takže sklenička dobrého vína s někým, koho mám ráda. Pokud pijete alkoholu hodně, zkuste ho omezit a nahradit třeba proběhnutím se. Bude Vám líp! Fakt…

Meditace:

Miluji dechová cvičení, vědomé uklidnění se a povolení napruženého těla! Vřele doporučuji. A bohatě stačí 5-10 minut denně. Báječná aplikace do telefonu je třeba Calmio, která má meditace cca na 6 minut.

Vděčnost:

Buďte vděční. Vděčnost je lék na všechno. Vděčnost dává neskutečný pokoj mysli a také pomáhá si uvědomit tu hojnost, v jaké žijeme. A to i v případě, že nejsme bohatí. Pořád žijeme v hojnosti. Připomínejte si tedy každý den to, zač jste vděční!

Zprávy:

Nesledujte urputně zprávy. Nečtěte denně statistiky. Raději navštěvuji weby věnující se osobnímu rozvoji. Kupuji zajímavé knihy nebo si plním audiotéku knihami, které mají co dát a které pak mohu před usnutím poslouchat.

Nic závratného jsem Vám tu nenapsala. Já vím. Vlastně chci hlavně říct, že je důležité hledat cesty, jak omývat svoji duši. Vaše cesta může být jiná než moje, ale prosím, hledejte tu svoji cestu, jak žít radostně a dívat se do budoucna s nadějí a úsměvem.

Držím Vám palce.

Vaše Venuše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *